Co warto wiedzieć przed zakupem lawety?

Lawety to pojazdy, które służą do transportowania innych pojazdów lub maszyn budowlanych i rolniczych. Są niezbędne w wielu branżach i stanowią ważny element parku maszynowego. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem lawety.

Rodzaj lawety

Na rynku dostępne są różne rodzaje lawet. Należy wybrać odpowiedni typ w zależności od zastosowania, ciężaru transportowanego ładunku oraz typu pojazdów, jakie na niej będą przewożone. Najpopularniejsze rodzaje lawet to niskopodwoziowe, wysokopodwoziowe oraz platformy z windy.

Parametry techniczne

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, takich jak nośność, długość i szerokość platformy ładunkowej oraz długość rampy. W przypadku transportu ciężkich maszyn ważna jest też kwestia liczby osi lawety oraz udźwigu podporowego.

Koszty

Koszty zakupu lawety są uzależnione od wielu czynników, takich jak rodzaj, nośność oraz wyposażenie dodatkowe. Ważne jest także rozważenie kosztów eksploatacji i utrzymania, takich jak koszty paliwa i serwisowania.

Bezpieczeństwo

Przed zakupem lawety należy upewnić się, że spełnia ona wymagania bezpieczeństwa oraz posiada niezbędne atesty i certyfikaty. Ważna jest także kwestia ubezpieczenia i przeszkolenia kierowcy, który będzie prowadził określony pojazd.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Zakup lawety to inwestycja na wiele lat, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz wybór odpowiedniego typu lawety. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry techniczne, realnie poniesione koszty oraz bezpieczeństwo. Warto również korzystać z usług sprawdzonych dostawców, którzy oferują nie tylko sprzedaż, ale także fachowe doradztwo, jak profesjonalne przedsiębiorstwo Autox ze Skalmierzyc.