Czym się różni przyczepa jednoosiowa od dwuosiowej?

Przyczepki są niezwykle przydatnym wyposażeniem, szczególnie jeżeli często musisz przewozić większy bagaż. Obecnie na rynku znajdziesz wiele ich modeli, co może utrudniać wybór odpowiedniego dla siebie wariantu dostosowanego również do posiadanego auta. Zazwyczaj przyczepki dzieli się na te jednoosiowe oraz dwuosiowe. Czym się od siebie różnią? Które z nich mają więcej zalet?

 

Co odróżnia przyczepki jednoosiowe od wariantów dwuosiowych?

Nazwy przyczepek wskazują na ich budowę. Warianty jednoosiowe mają dwa koła umieszczone na jednej linii poprowadzonej przez środek platformy. Z kolei te dwuosiowe są wyposażone w cztery koła — dwa zamontowane z prawej strony i dwa z lewej. Opisywane rodzaje produktów różnią się przede wszystkim swoją wagą. Warianty jednoosiowe są z reguły lżejsze, co sprawia, że często stawiają na nie osoby z prawem jazdy kategorii B pozwalającym na prowadzenie zespołu pojazdów o maksymalnej wadze 3500 kilogramów.

Plusem przyczepek dwuosiowych jest natomiast ich stabilność, którą zapewnia odpowiednie rozmieszczenie kół. Na nich bez obaw możesz przewozić też cięższe rzeczy. Z reguły są one również większe od wariantów jednoosiowych, przez co sprawdzają się jako elementy przyczepione do dużych samochodów.

 

Jaki model przyczepki wybrać dla siebie?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej tego, czy lepsza będzie dla Ciebie przyczepa dwuosiowa, czy wariant jednoosiowy, warto zastanowić się jak często i w jakim celu zamierzasz wykorzystywać określony produkt. Jeżeli potrzebujesz go do transportu ciężkich lub bardzo dużych towarów, lepiej wybrać wariant o większym rozmiarze. Z kolei niewielka przyczepka jednoosiowa to doskonała opcja dla osób, które czasem potrzebują większej przestrzeni, gdzie mogłyby zmieścić dodatkowy bagaż.