Jak bezpiecznie przewozić i transportować konie?

Transport konia z reguły wiąże się dla niego ze znacznym stresem. Warto jednak podkreślić, że jako właściciel możemy zadbać o to, aby go zmniejszyć poprzez zapewnienie zwierzęciu komfortu oraz bezpieczeństwa. Pomoże w tym kilka rzeczy. Jakich? O czym musimy pamiętać, planując wspólną podróż?

 

Jak zadbać o komfort konia podczas transportu?

Jeżeli wiemy, że konia czeka podróż, powinniśmy już wcześniej zacząć go przyzwyczajać do przebywania w przyczepie. Warto to regularnie ćwiczyć, za każdym razem nagradzając zwierzę za dobre zachowanie. Należy przy tym pamiętać, aby nigdy nie zmuszać go siłą do wejścia do kupionego środka transportu. Trzeba też zadbać o odpowiednie podłoże, które powinno przypominać to, jakie koń ma w stajni. Nie powinno ono jednak zbytnio pylić.

Warto również kupić odpowiednie ochraniacze na nogi konia i zadbać o właściwy dobór kantara, co pozwoli uniknąć otarć na pysku zwierzęcia. Nie możemy także zapominać o zabezpieczeniu jego tylnej części ciała. Trzeba też zaplanować podczas podróży kilka postojów, podczas których koń napije się i odpocznie. Należy mieć na uwadze, że po dojechaniu do celu powinniśmy poświęcić kilka minut na spacer ze zwierzęciem. Zarówno godzinę przed, jak i po podróży dobrze nie podawać mu paszy treściwej.

 

Odpowiednia przyczepa do przewozu koni — gwarancja bezpieczeństwa

Podstawą bezpiecznego i komfortowego transportu zwierzęcia jest znalezienie odpowiedniej przyczepki do przewozu koni. Warto postawić na warianty z antypoślizgową podłogą, co zagwarantuje im stabilność podczas podróży. Oprócz tego musimy pamiętać, że dla tych zwierząt szczególnie niebezpieczne jest przegrzanie, dlatego ważne, aby przyczepa miała grube ściany i dach. Ponadto istotną rolę odgrywa możliwość solidnego przymocowania przyczepki do pojazdu.