Jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Wbrew pozorom, zarejestrowanie przyczepy nie musi być trudne ani czasochłonne. Wystarczy odpowiednio się przygotować i poznać wszystkie niezbędne formalności. Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem.

Dokumenty niezbędne do rejestracji przyczepy

Przed przystąpieniem do rejestracji przyczepki samochodowej warto sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Pierwszym z nich jest dowód zakupu przyczepy, czyli faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży. Na dokumencie muszą widnieć dane sprzedawcy oraz nabywcy, a także szczegółowy opis przyczepy, w tym jej numer identyfikacyjny (VIN), marka, model oraz rok produkcji.

Kolejnym dokumentem, który będzie potrzebny podczas rejestracji, jest karta pojazdu. Jest to dokument zawierający wszelkie informacje techniczne na temat przyczepy, takie jak wymiary, masa własna i dopuszczalna masa całkowita. W przypadku nowych przyczep kartę pojazdu otrzymujemy od producenta lub dystrybutora, natomiast w przypadku przyczep używanych karta pojazdu powinna być przekazana przez poprzedniego właściciela.

Rejestracja przyczepy krok po kroku

Gdy już zgromadzimy wszystkie niezbędne dokumenty, możemy udać się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania przyczepy. Proces ten zaczyna się od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, który można pobrać na miejscu lub ze strony internetowej wydziału komunikacji. Wniosek należy wypełnić, podając swoje dane osobowe oraz informacje na temat przyczepy, takie jak numer identyfikacyjny (VIN), marka, model czy rok produkcji.

Następnie, należy uiścić opłatę za rejestrację przyczepy. Wysokość opłaty zależy od rodzaju przyczepy – dla dwuosiowej przyczepki samochodowej będzie to inna kwota niż dla jednoosiowej. Po opłaceniu należnych opłat i złożeniu wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, pracownik wydziału komunikacji dokona wpisu do ewidencji pojazdów oraz wyda dowód rejestracyjny. Ostatnim etapem jest zamontowanie tablicy rejestracyjnej na przyczepie.