Jaką przyczepę można ciągnąć, posiadając prawo jazdy kat. B?

Przyczepki samochodowe są niezwykle funkcjonalnymi elementami wyposażenia pojazdu. Dzięki nim możemy bezpiecznie przewieźć nawet bardzo duże rzeczy lub znaczną ilość bagażu, której nie zmieścimy w aucie. Należy jednak mieć na uwadze, że korzystanie z przyczepki wymaga odpowiednich uprawnień. Na jakie warianty tych produktów mogą postawić kierowcy z prawem jazdy kategorii B?

 

Przyczepki samochodowe dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B

Prawo jazdy kategorii B pozwala na poruszanie się autem, którego masa całkowita nie przekracza 3500 kilogramów wraz z przyczepką lekką o maksymalnej wadze 750 kilogramów. Warto podkreślić, że w tym przypadku nie musimy wybierać wariantu wyposażonego w specjalny hamulec najazdowy. Z kolei, jeżeli chcemy postawić na przyczepki samochodowe niezaliczane do wcześniej wymienionej kategorii, trzeba pamiętać, że łącznie z całkowitą masą pojazdu mogą one ważyć maksymalnie 3500 kilogramów.

Jeśli zależy nam na tym, aby przewieźć przyczepkę inną niż lekka o większej masie, konieczne jest uzyskanie prawa jazdy kategorii B z kodem 96. W tym celu nie musimy uczęszczać na kurs, jednak trzeba zdać egzamin praktyczny przeprowadzany w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku będziemy mogli wybrać przyczepę, która nie jest lekka i wraz z całkowitą masą pojazdu nie waży więcej niż 4250 kilogramów.

 

Na co zwrócić uwagę, poszukując przyczepki samochodowej?

Podczas zakupu przyczepki samochodowej powinniśmy zwrócić uwagę na jej wielkość, biorąc pod uwagę ładunki, które będziemy chcieli z jej pomocą przewozić. Oprócz tego dobrze postawić na warianty z trwałych materiałów — odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto też zawsze stawiać na produkty pochodzące od renomowanych dostawców.