Jakie są rodzaje lawet?

Lawety w wielu przypadkach okazują się nieocenione. Zazwyczaj wykorzystuje się je do transportowania samochodów, które uległy uszkodzeniu w wyniku awarii lub wypadku, a także podczas ich importu. Wykorzystanie tego rodzaju sprzętu pozwala na bezproblemowe dostarczenie pojazdów do mechanika lub w inne, wybrane miejsce. Warto zaznaczyć, że dostępnych jest wiele ich rodzajów. Czym się wyróżniają?

 

Najczęściej wybierane rodzaje lawet

Klasyczny rodzaj lawety to wariant wyposażony w platformę. Z jego pomocą przewieziemy auta, a także różnego typu towary, również te wielkogabarytowe. Przez wiele osób uznawana jest ona za jedną z najbezpieczniejszych produktów do przewożenia aut. Jeżeli chcemy mieć możliwość transportowania więcej niż jednego samochodu jednocześnie, powinniśmy zwrócić uwagę na lawety podwójne. Należy podkreślić, że przyczepa trzyosiowa świetnie zdaje egzamin nawet narażona na trudne warunki drogowe.

Kolejna często wybierana opcja to laweta samochodowa ze skośnymi tyłem oraz przodem. Dzięki takiej budowie możliwe staje się wyrównanie środka ciężkości, a co za tym idzie — stabilna jazda. Oprócz tego na rynku znajdziemy również wariant, którego tylko tylna część jest skośna. Dzięki niej znacznie łatwiej załadować na lawetę, a później zdjąć nawet bardzo uszkodzone auto.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lawety?

Podczas zakupu lawety ważny jest nie tylko jej rodzaj, lecz także kilka innych kwestii. Przede wszystkim powinna ona odznaczać się trwałością. Warto więc sprawdzić, czy została wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału. Dobrze, jeżeli elementy tego produktu zostaną pokryte np. lakierem lub cynkiem hutniczym. Pozwoli to ochronić je m.in. przed korozją. Bardzo ważną rolę odgrywa też solidne mocowanie kół.